Pchły: wypędzić pasożyty nie trując pupili.

Sprawa jest poważna, bo one wciąż się drapią : ) . Szczególnie te, które przebywając na większej przestrzeni, mają okazję nie tylko do dowolnego poskubania trawki, ale i do niechcianych kontaktów: psy, koty, chomiki, świnki morskie – wszystkie mogą niechcący zaprosić do naszego domu pchły.

Te ostatnie zapraszają się też same – problem narasta zawsze wiosną i jesienią-stąd wpis zanim niebezpieczeństwo ; ) się wynurzy na dobre, ale kiedy higiena jest zachowana – praktycznie nie mają szans.

Szanse zwiększają się z posiadaniem przede wszystkim pieska. A że człowiek bez psa- jak i bez kota – w ogóle nie wie, że żyje : ), to głupio byłoby, gdyby tylko z powodu pchieł nie wzbogacić swojego świata o świat kociopieski ; ).

Ba- ucząc się, jak możemy pozbyć się pchieł ze względu na ukochanego zwierzaka, zabezpieczamy się na wypadek, gdyby chciały nas odwiedzić bez psa : ) – a niestety, to się zdarza .

Z Siphonaptera – niemałego rzędu najróżniejszych pchieł ( aptera, z gt.bezskrzydłe) chodzi nam głównie o Ctenocephalis canis / felis ( psią, kocią), a także o …ludzką – Pulex irritans. Pomijając inne „szczegóły” ; ), powiem, że podobnie, jak psie/kocie pchły mogą podskoczyć ; )-a skaczą 30- 50 cm ! –  na człowieka, aby nieco urozmaicić swoje menu, tak ludzkie – skorzystać z jadłodajni pieskiej , stąd metody skoncentrowałam na przepędzeniu / totalnej destrukcji (niestety, w tym przypadku nie będę miała litości ) obu gatunków agresorów – pasożytów.

Na rynku istnieje mnóstwo środków chemicznych, jednak skutki ich stosowania pominę lepiej milczeniem – no, może poproszę tylko, aby zastanowić się – jeżeli rzeczywiście kochamy swojego zwierzaka i siebie samego – czy fakt, że drobnym druczkiem na opakowaniu napisano „nie stosować u ludzi „, „trujące dla ludzi”, etc. naprawdę nie zmusza do myślenia. Biorąc też pod uwagę, iż ich działanie oparte jest głównie na paraliżu systemu nerwowego, powodowaniu konwulsji u pchieł i insektów -czy może nie mieć to żadnego wpływu na inne żywe zwierzę ?

Substancją aktywną w takich środkach są m.in.syntetyki: resmetryna, metopren – eufemistycznie określony „regulatorem wzrostu”, a mówiąc bezpośrednio – hamujące rozwój żywych istot (przy stosowaniu preparatów z metoprenem proszę szczególnie uważać na koty ).
Czy musimy stosować syntetyk, jeżeli istnieją środki naturalne ? A co do sprzedawanych jako „tzw.organiczne”, czyli sądzimy, że „naturalne” – zawierają również naturalną pyretrynę, limoneny, skamieniałe algi, ale poza nimi czesto cały alfabet niekoniecznie pozytywnych rzeczy .

Najpierw więc dokładnie przeczytajmy ulotki, skład, zasięgnijmy informacji ( a nie brakuje ich w necie ), czym są te „cudeńka” : ( , a potem spójrzmy psiakowi w oczy .

Parukrotne  pryskania, kąpiele w szamponach – raczej nie pomogą – kto zna cykl rozwojowy pchieł, wie o tym już dawno : ) – to droga przez mękę, a chemia absorbuje się przez skórę do krwi.
Przy regularnym częstowaniu skóry zwierząt chemią  proszę się nie dziwić późniejszym zaburzeniom pracy ich nerek oraz ewentualnym nowotworom .

Co pomoże na pchły ?

Akcja przeprowadzona na wszystkich frontach oraz konsekwencja .

Najpierw legowisko zwierzaka: starego pozbywamy się, nowe przesypujemy pudrem z pyretryną ( jest ich na rynku kilka ) lub/i  pod matę kładziemy mieszankę ziół:

-lawendę

-miętę polej ( proszę w żadnym wypadku nie pić mięty polej, w przeciwieństwie do innych mięt )

-rutę

-olejek eukaliptusowy – zioła można umieścić w woreczku płóciennym nasączonym tym właśnie olejkiem. Pachnie b.przyjemnie i ma pozytywny wpływ również na nas : ).

Zwierzę kąpiemy w płukance cytrynowej: jedną cytrynę wrzucamy do wrzątku i zostawiamy na całą noc. Na drugi dzień nadaje się do użycia – ilość cytryn zależnie od wzrostu psa – 1 cytryna starcza na płukankę dla 1. bullteriera ; ). 

Jeżeli nam się uda, przemycamy do karmy psiej ( kot się nie da podejść : )) czosnek- po spożyciu czosnku zwierzę staje się nieatrakcyjne dla pchieł.

Suche zwierzę pudrujemy oszczędnie ziemią okrzemkową – ten odciąga wilgoć z pchieł, czyli …padają martwe.

Jeżeli pasożytów jest sporo i widzimy je (brr…..) w domu, postawmy w misce z mydlaną wodą zapaloną świecę -pchły ciągną do światła – potopią się : ).

Przytomny Czytelnik zapyta: dobrze, ale to dorosłe osobniki, a co z larwami, jajami ?

No właśnie. Cykl rozwojowy pchły może potrwać jakieś 2 lata , w zależności od warunków -jajo (2-4 tygodnie), następnie larwa -3 stadia,  w ostatnim  
tka kokon i przebywa w nim od 7 dni do roku. Ich siedziby mogą się mieścić np.w domu pod schodami, tam, gdzie wilgoć, ciepło …brud. Potrzeba sprzątania oczywista : )

Co jeszcze ?

Zwierzaki smarujemy olejkami:

a) psy olejkami z : eukaliptusa, lawendy, cedru, cytryny -zmieszane 1:10 z olejem winogronowym np., jedna część olejku eterycznego naturalnego !, 10- oleju bazowego .Smarujemy koniec ogona : ), pachy, wew.część ud, brzuch

b)koty – z rumianku, nagietka, lawendy, odrobiny cedru –  proporcje j.w. , smarujemy tylko pod pachami . Koty tolerują też dobrze cytrynową płukankę.

Poza tym w pobliżu prawdopodobnych pchlich siedzib umieszczamy zioła :

rzepik, krwawnik , hyzop  – wszystko w woreczkach, zawieszamy je, wymieniamy raz na pół roku i spokojnie czekamy, aż pchły się wyprowadzą (a zwiewają szybko ).

Niecierpliwi mogą sięgnąć po nasiona miodli indyjskiej – drzewa Neem -też do położenia w legowisku – również swoim : ), podobnie, jak pozostałe wymienione zioła .

Naturalne środki mają tę zaletę, że pchły się na nie nie uodparniają – w przeciwieństwie do środków chemicznych – dziwne, ale prawdziwe . Z tymi uodpornionymi na chemię może być potrzebna dłuższa akcja, bo robią się szczególnie agresywne i żarłoczne, ale zioła dają radę, bo zioła- to prawdziwy cud.

————————–

Bibliografia uzupełniająca:

S.von Keler „Entomologisches Worterbuch”, Berlin 1963

www . edis.ifas.ufl.edu -” Fleas:what they are, what to do”, Richman & Koehler , University of Florida , 10.December 2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s